Jak dbać o pH skóry?

Utrzymanie zrównoważonego pH chroni skórę przed infekcjami i agresją zewnętrzną, ale to pojęcie powoduje zamieszanie. Często uważa się, że neutralne pH jest najbardziej odpowiednie, ale jest ono dalekie od rzeczywistego pH skóry.

Neutralne pH wynosi 7, a pH skóry jest znacznie bardziej kwaśne: 5,5. Stosowanie mydeł o nieodpowiednim pH zmienia płaszcz kwasowy skóry, który stanowi jej barierę ochronną.

Co to jest pH skóry?

Zapewne wiesz, że najbardziej odpowiednie dla Twojej skóry są produkty o neutralnym pH, a idealny poziom to słynne 5,5. Ale to nie prawda: skóra nie ma pH 5,5, ani też neutralne pH nie jest dla niej najlepsze.

Istnieje wiele fałszywych mitów i błędnych przekonań na temat pH skóry oraz produktów higienicznych i kosmetycznych. Ważne jest, aby mieć o tym pojęcie, ponieważ prawidłowe pH pozwala nam zapewnić zdrowie skóry i zapewnić, że jej funkcja barierowa jest w doskonałym stanie, aby chronić nas przed czynnikami takimi jak zanieczyszczenia.

pH skóry wskazuje na jej stopień kwasowości. Wartości w tabeli pH zawierają się w przedziale od 1 do 14. 1 jest najbardziej kwaśną wartością, a 14 najbardziej zasadową lub alkaliczną. Zaraz przy numerze 7, czyli pośrodku, jest pH neutralne, ale nasza skóra jest nieco bardziej kwaśna.

CO SIĘ STANIE, JEŚLI UŻYJEMY PRODUKTÓW O WYŻSZYM PH NIŻ PH SKÓRY?

Stosowanie produktów o wyższym pH może zmienić naturalną florę skóry, osłabiając ją i zmniejszając jej funkcję ochronną, a w konsekwencji skóra może stać się bardziej sucha lub wrażliwa. Schorzenia takie jak atopowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty również mogą mieć zmienione pH. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie produktów o odpowiednim pH. Jeśli neutralne pH wynosi 7, a skóra ma pH 4,7, to oczywiste jest, że produkty o neutralnym pH nie są dobre dla skóry, a wręcz przeciwnie.

JAK DBAĆ O PH SKÓRY?

  • Wybieraj mydła o pH zbliżonym do pH skóry. To co najbardziej wpływa na skórę to agresywne substancje chemiczne o bardzo niskim lub bardzo wysokim pH.
  • Używaj kosmetyków o odpowiednim pH. Nie są one tak niebezpieczne jak mydła, ponieważ mają pH bliższe pH skóry, chociaż wiele marek kosmetycznych nadal ma tendencję do stosowania pH 5,5 zamiast pH skóry wynoszącego 4,7.
  • Chroń skórę przed zanieczyszczeniami. Oprócz tego, że lekko podnoszą pH skóry, powodują przedwczesne starzenie się, stres oksydacyjny i mogą sprzyjać stanom zapalnym skóry u osób podatnych.

Inne porady dotyczące dbania o swoje ciało, ducha, zdrowie i urodę znajdziesz w https://naspacer.pl